Odwiedziło nas: 7081682 osób
Zdrowie

MASAŻYSTKA ZWIERZĄT w Łodzi
http://toya.net.pl/~madzja

Jakie problemy zdrowotne mają labradory?

Najczęstszymi dolegliwościami są dysplazje stawów biodrowych i łokciowych. Jest to choroba dziedziczna i dlatego powinniśmy badać pod tym kątem zwierzęta przeznaczone do hodowli. Objawami są kłopoty przy wstawaniu, zanik mięśni co prowadzi do kulenia zwierząt. Wadę tę potęguje nadwaga zwierząt i nadmiar ruchu w okresie rozwoju.

Dziedziczne choroby oczu są częstymi schorzeniami u tej rasy. Są to odklejanie siatkówki, postępujące zanikanie siatkówki, katarakta.

Choroby uszu. U ras ze zwisającymi uszami dosyć często występują zapalenia uszu. Ucho jest słabo wentylowane co sprzyja rozwojowi bakterii. Można temu zapobiec oglądając je często. Należy również je przemywać używając do tego celu , specjalnych preparatów.

 

 

CHONDROPROFILAKTYKA

Chondroprofilaktyka sposobem na zapobieganie i zwalczanie zaburzeń ruchowych u psów.
Dr wet.Bogumił Wojnowski udostępnił nam artykuł dotyczący zaburzeń ruchowych psów. Zachęcamy do lektury.

Właściciele psów lubią obserwować swoje psy w ruchu. Swobodne poruszanie się zwierzęcia uzależnione od stanu układu ruchu, a tym samym stanu kończyn i kręgosłupa i ich połączeń. Te elastyczne struktury wykształcone w postaci stawów są wyłożone chrząstką stawową. Wewnątrz stawu znajduje się szklista substancja odżywiająca chrząstkę.

Elastyczne, sprężyste chrząstki oraz płyn stawowy ( maź stawowa) stanowią swoisty amortyzator przy poruszaniu się na twardym podłożu i nagłych skrętach. Przy niezaburzonej funkcji stawów - poruszanie odbywa się płynnie- harmonijnie, typowo bez problemów.
Odchylenia i pierwsze objawy niedyspozycji narządu ruchu pojawiają się w
przypadkach zaburzeń w fazie rozwojowej kości i chrząstki niekiedy już w młodym wieku.
W późniejszym okresie życia dochodzić może do patologicznego zużycia stawu, w tym chrząstki stawowej np. przy dysplazji stawu biodrowego, osteochondrozie z tworzeniem tzw.myszy stawowychl;ub rozorstów kości utrudniających ruchomość stawu tzw.osteofitów. Ostre i chroniczne zapalenia stawów mogą prowadzić do uszkodzenia i zniszczenia ich struktury. Niezależnie od podjętej terapii farmakologicznej czy chirurgicznej - ważne jest dietetyczne wspomagania leczenia schorzeń ortopedycznych, w czym duże znaczenie mają stymulatory syntezy kolagenu tworzącego organiczny zrąb kości oraz główne części składowe elementów stawów kończyn i kręgosłupa ( tarczki międzykręgowe), torebek stawowych ścięgien i więzadeł.
Częstą przyczyną schorzeń kości oraz stawów - w okresie ich wzrostu jest źle zbilansowane pożywienie. Dotyczy to braku lub nadmiaru wapnia i fosforu, wit.D3 oraz całego szeregu innych metabolitów biorących udział w tworzeniu kości i połaczeń stawowych (mikroelementy: cynk, fluor, mangan,miedź, wit.E,C,B6,K1, aminokwasy, wielocukry itp.).
Inną przyczyną zaburzeń narządu ruchu u psów młodych ras dużych jest przekarmienie, prowadzące do osiągania zbyt dużej wagi w stosunku do wytrzymałości narządu ruchu.
Wpływ powyższych czynników może być spotęgowany przez niekontrolowany wymuszony lub nadmierny ruch. Do nich należy codzienne wchodzenie po schodach na wyższe piętra, monotonny, długotrwały bieg za rowerem lub samochodem itp. W starszym wieku osłabione stawy ulegają uszkodzeniu po nagłym wystartowaniu do biegu, w czasie gwałtownego lądowania po skoku przez przeszkodę itp.
Najczęstszym objawem dysfunkcji stawu w kończynie jest kulawizna. Młode zwierzę z zaburzeniami ruchowymi może niechętnie się poruszać, ciężko, z trudem wstawać lub bronić się przy omacywaniu kości i stawów. Dalszym
Widocznym objawem zaburzeń są odchylenia w ustawieniu kończyn np. tzw.
Miękka łąpa, koślawa postawa kończyn tylnych itp. Przy schorzeniach
Zaawansowanych dochodzi do braku obarczania kończyny. Schorzenia stawów kręgosłupa prowadzi początkowo do "spętanego chodu", zgarbionego grzbietu, a następnie do częściowego lub całkowitego porażenia kończyn tylnych z postępującymi zanikami mięśni pośladkowych. Częściowy zanik mięśni jednej kończyny jest objawem jej ograniczonego ruchu np. przy jednostronnej dysplazji stawu biodrowego lub procesu chorobowego w stawie kolanowy lub skokowym.
Diagnozowanie przyczyn zaburzeń ruchowych u psów jest trudne i opiera się na badaniu klinicznym wspartym :
- wywiadem dotyczącym warunków wychowu ( w tym także żywienia),
- badaniami krwi (konieczne jest oznaczenie poziomu wapnia, fosforu, fosfatazy alkalicznej),
- badaniami RTG, USG odcinków narządu ruchu.
Do ważnych elementów oceny stanu zwierzęcia zalicza się pomiar wzrostu i wagi. Wyniki tych pomiarów są często zaskoczeniem dla właściciela, nieświadomie karmiącego swego pupila w nadmiarze, czym powoduje się przeciążenie narządu ruchu. Postępowanie dietetyczne towarzyszące leczeniu zaburzeń ruchowych polega na zbilansowaniu dawki pokarmowej - ściśle według indywidualnego zapotrzebowania zwierzęcia wyznaczonego przez jego
wiek oraz masę ciała. Osiąga się to stosując (specjalnie przygotowane lekarskie) diety - suche karmy lub konserwy o właściwie dobranej wartości odżywczej.
Dieta tradycyjna (mięso + karma i makaron) jest trudniejsza do stosowania ze względu na brak znajomości obliczenia wartości odżywczych poszczególnych nie zawsze standardowych surowców.
Dobrze zbilansowane karmy pokrywając potrzeby organizmu niwelują też
uczucie głodu, którego okazywanie przez psa jest zawsze dla właściciela psychicznym obciążeniem.
W celu zapobiegania i wspomagania leczenia zaburzeń ruchowych stosowane są odżywki zawierające stymulatory tworzenia kolagenu obecnego w chrząstkach stawowych, torebkach stawowych, więzadłach i ścięgnach: (seria Dog Line Chondroprotect : Gelamin Junior, Gelamin Forte, Chondromed, Gelasol, Bonemed).
Główną częścią składową kolagenu są wielocukry (polisacharydy) zwane glikozoaminoglikanami (GAG).
Występują one oczywiście w tkance chrzęstnej kupowanych elementów pochodzenia zwierzęcego (chrząstki stawowe, tchawica, uszy itp.) i skarmianych w różnej postaci. Znaczne ilości GAG występują w małżu "zielonym" Perna canaliculus oraz chrząstce rekina (sproszkowanym szkielecie chrzęstnym).
GAG podane doustnie przechodzą do krwi i docierają do tkanek, gdzie ich stężenie jest obniżone (m.in. w uszkodzonych chrząstkach stawów). Ich działanie polega na ściąganiu wody do światłą chrząstki - dzięki czemu stają się one bardziej sprężyste - wypełniając lepiej stawy kończyn lub kręgosłupa.
Profilaktyczne podawania GAG powoduje lepszy wzrost i rozwój narządu ruchu u młodych zwierząt. Znane jest też działanie przeciwzapalne GAG.
U starszych osobników, szczególnie ciężko pracujących ( jak psy użytkowe, służbowe, myśliwskie, sportowe etc.) - GAG zapobiegają mikrourazom stawów kończyn i kręgosłupa, zapewniają większą elastyczność elementom z tkanki łącznej ( ścięgna, więzadła, torebki stawowe) - nie dopuszczając do kontuzji tych wrażliwych elementów narządu ruchu.
Bardziej specjalistyczną formą pokrewną GAG są preparaty z kwasu hylauronowego do stosowania dostawowego, dościęgnowego lub dożylnego.
Podsumowując należy stwierdzić, że każde ograniczenie ruchu u psa zauważane przez właściciela powinno być szybko skonsultowane z lekarzem,
najlepej ortopedą. Wczesna diagnoza daje większe szanse wyleczenia lub niedopuszczenia do powstania nieodwracalnych zmian w stawach kończyn
i kręgosłupa. Obecna wiedza o przedstawionych zaburzeniach pozwala na profilaktykę schorzeń narządu ruchu czemu służy program chondroprofilaktyki
pn. Dog Line Chondroprotect.
Ramy niniejszego opracowania nie pozwalają na szczegółowe omówienie wszystkich zagadnień związanych z profilaktyką i leczeniem zaburzeń narządu
Ruchu. Ewentualne szczegółowe pytania pytania prosimy kierować do autora :dr n.wet. Bogumił Wojnowski MEDIVET BW
02-760 Warszawa, ul.Kaukaska 2
tel/fax (22)651-59-16, 0-603 676 025

ŻYWIENIOWE UWARUNKOWANIA SPRAWNOŚCI RUCHU

Panu dr wet.Bogumiłowi Wojnowskiemu dziękujemy za udostępnienie artykułu. Dr wet. Bogumił Wojnowski - Warszawa Żywieniowe uwarunkowania sprawności narządu ruchu u psów. Funkcja narządu ruchu jest szczególnie ważna u psów użytkowych. Proces ich szkolenia i eksploatacji wymaga odporności na obciążenia i zachowanie dobrej formy przez długie lata. Sprawność psa stróżującego, obronnego, pracującego dla wojska, policji, celników, towarzyszącego osobom niepełnosprawnym oraz psów zaprzęgowych i wyścigowych można utrzymać stosując odpowiednią dietę. O właściwy rozwój narządu ruchu należy zadbać już w okresie płodowym, odpowiednio karmiąc szczenną sukę. Żywienie musi zapewnić składniki mineralne tzw. makroelementy (Ca, p, Mg), pierwiastki śladowe (tzw. mikroelementy) Cu, Zu, Mn i witaminy: D3, E, Kt, B6, C. Kości składają się z organicznej masy i wypełniających ją soli mineralnych. Witamina D3 regulująca przyswajalność wapnia i umieszczenie go w kościach jest wspomagana przez witaminę E - niezbędną w biosyntezie witaminy D3. Do syntezy zrębu organicznego kości - kolagenu, który stanowi też składnik chrząstek stawowych - niezbędna jest witamina B6. Poprawia ona usieciowanie włókienek kolagenowych oraz odkładanie się w nich składników mineralnych tworząc mocne, stabilne kości. Witamina C poprawia zdolność wiązania cząsteczek wapnia na nośnikach białkowych w dwunastnicy. Witamina K1 poprawia wiązanie wapnia w kości, redukuje wydalanie go z moczem - zmniejszając degradację kości. Opisane powyżej zależności stanowią część bardzo skomplikowanych procesów odpowiedzialnych za wzrost i rozwój elementów składowych narządu ruchu. Najczęściej spotykane zaburzenia rozwojowe w narządzie ruch możliwe do skorygowania po unormowaniu diety. 1. Nierównomierny rozwój / wzrost kończyn u młodych psów, szczególnie dużych ras, prowadzący do deformacji 2. Zaburzenia żywieniowe - którym towarzyszy nieprawidłowy stosunek Ca : P w diecie, objawiający się m.in. krzywicą (pogrubienie kończyn w okolicy chrząstek wzrostowych przynasadowych lub na żebrach). - wtórna żywieniowa nadczynność przytarczyc - może wystąpić w wyniku jednostronnego żywienia świeżym mięsem, rybami, sercami wołowymi, nerkami. Są one bogate w fosfor, przez co organizm w celu wyrównania stosunku Ca : P we krwi - pobiera Ca z kości - osłabiając ją. Ból i utrudnione poruszanie się zwierzęcia jest wynikiem rozwoju zmian w kościach kręgosłupa i objawów neurologicznych (niedowłady, porażenia). 3. Zaburzenia żywieniowe + predyspozycje genetyczne dają zmiany określone jako: - dysplazja stawów (łokciowych, biodrowych), która oprócz efektów dziedziczenia może pojawić się w okresie wzrostu i rozwoju na skutek wykonywania nadmiernego wymuszonego ruchu: bieg za rowerem, samochodem, czy częste poruszanie się po schodach. Nieprawidłowe ukątowanie kończyn oraz błędy żywieniowe sprzyjają rozwojowi dysplazji. Rozluźnienie więzadeł i torebek stawowych u suk towarzyszyć może zmianom stanu hormonalnego (cieczka, ciąża itp.) prowadząc do nadwichnięcia stawów. - osteochondroza = martwica chrząstki w wyniku zaburzeń przemiany materii w kości (opóźnione kostnienie na podłożu chrzęstnym). Występuje częściej u samców. Sprzyja temu zaburzeniu nadmierne i jednostronne żywienie oraz skłonność genetyczna. Obejmuje stawy: ramienny, łokciowy, kolanowy, skokowy. Nadmierne żywienie może być przyczyną rzadko spotykanej choroby Wobblera (zespół chwiejności) - objawiającej się w młodości lub u starszych psów najczęściej u dogów, dobermanów, bassetów - której głównym objawem jest niezborność ruchowa. Żywieniowe wspomaganie rozwoju i utrzymanie w formie narządu ruch u psów. Mając na uwadze dość szybki wzrost masy ciała psów dużych ras użytkowych, należy rozważyć wybór sposobu karmienia: tradycyjny - mięso + tzw. wypełniacze czy karma profesjonalna (konserwy, sucha karma). Sposób karmienia ma wpływ na dobór dodatków witaminowo - mineralnych. Najtrudniej je dobrać przy żywieniu mieszanym: karmą profesjonalną + mięso. Wtedy też najczęściej dochodzi do przekarmienia - szczególnie niebezpiecznego w młodym wieku. Szybko osiągana duża masa ciała niekorzystnie wpływa na kości i stawy. Wspomniany już powyżej nadmiar fosforu prowadzi do osłabienia kości , a nadmiar witaminy D3 - do nadmiernego kostnienia m.in. w kręgosłupie utrudniając ruch, głównie tylnych kończyn. W celu utrzymania narządu ruchu w dobrej formie poza wymienionymi już składnikami odżywczymi należy uwzględnić prekursory kolagenu - wielocukry nazwane glikozoaminoglikanami (GAG). Stanowią one część składową chrząstek stawów kończyn i kręgosłupa. Podane doustnie wpływają na poprawę jędrności chrząstki i jej regenerację u dorosłych zwierząt. Wiadomości o korzystnym wpływie glikozoaminoglikanów na przemianę materii w chrząstkach stawowych pochodzą z krajów, gdzie ludność spożywając małże "zielone" Perna Canaliculus - nie choruje na stawy. GAG - jako wielocukry - stanowią składnik budulcowy tkanek: ścięgien, chrząstek, torebek stawowych. Ściągając wodę do tkanek - zwiększają ich sprężystość, dzięki czemu chrząstki stawowe pełnią dobrze rolę swoistych amortyzatorów wstrząsów w czasie poruszania się. Po przyjęciu doustnym preparatu z GAG - zostają one wchłonięte i wzrasta ich stężenie w osoczu krwi. Stąd są natychmiast odkładane w tkankach, ich stężenie może być obniżone wskutek procesu chorobowego. Największe powinowactwo GAG - mają do tkanki chrzęstnej tj. wyściółki powierzchni stawów kończyn i kręgosłupa m.in. wzmacniają też tkankę chrzęstną w małżowinach usznych czy chrząstki tchawicy, oskrzeli itp. - poprawiając funkcję oddechową psów w czasie wysiłku. Na szczególną uwagę hodowców, właścicieli i użytkowników psów ras pracujących zasługuje program chondroprofilaktyki - oparty o wczesną diagnozę zaburzeń ruchowych (przy pomocy badań krwi, kości - rtg) i ich korektę poprzez właściwie dobraną dietę podstawową i dodatki mineralno witaminowe na bazie naturalnych surowców: m.in. wyciągu z małża Perna Canaliculus, specjalnego kolagenu, alg atlantyckich, probiotyków oraz kompleksu ziołowo - homeopatycznego. Dodatki uwzględniają stosowaną dietę, wagę psa i jego wiek, zapotrzebowanie bytowe o obciążenie. Bliższe informacje można uzyskać u autora niniejszego artykułu, który współpracując z ortopedami wykonuje na zamówienie potrzebne dodatki wspomagające narząd ruchu. Adres autora: Medviet BW 02-760 W-wa, ul Kaukaska 2 tel/fax 651 59 16


Czy kupisz kalendarz Fundacji na 2015 rok
tak
nie
Kalendarz Fundacji Labrador na 2016 rok.
©2001-2013 Labrador.pl | Redakcja | Napisz do nas
powered by stepCMS | hosted by Beyond.pl | created by GoldenSubmarine

Wszelkie publikacje oraz materiał fotograficzny zamieszczony na stronach portalu jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie i rozpowszechnianie bez zgody autorów jest zabronione.

Strona Archiwalna

[zamknij komunikat]