Odwiedziło nas: 7081668 osób
Słynne labradory - Wielka Brytania

ARDMARGHA
Założycielami byli Harold i Margaret Clayton , którzy w 1943 r. zakupili czarnego labradora Finn of Ardmargha. Jego rodzicami byli Irish Ch. Black Prince of Marlu ex Irish Ch. Lady of Ballyholme. Nazwa kennelu pochodzi od irlandzkiego imienia Armagh. Następnie zakupiono dwie czarne suki od Gwen Broadley do dalszej hodowli. Ogólnie biorąc z tego kennelu pochodzi 7 championów brytyjskich i 9 zagranicznych. Najsłynniejsze z nich to Ch.Kilree of Ardmargha , Ch.Faith of Ardmargha, Ch.Kimbo of Ardmargha, Ch.Ardmargha Mad Hatter, Sh.Ch. Ardmargha So Happy.

BRADKING
Hodowlę założył w 1950 r. Arthur i Peggy Kelley, kupując czekoladowego szczeniaka z posiadłości Lorda Bradforda (znanego jako Brad- the King of Dogs; Brad król psów). Stąd nazwa kennelu Bradking. Następnie zostały zakupione suki: Sandylands Clove i Sandylands Carona. Z tego kennelu pochodzi słynny brązowy pies S.A.Ch.Bradking Bonny`s Prince of Jeronga, Sh.Ch.Bradking Cassidy, Cassandra ( jego czekoladowa siostra), Keysun Ruling Star of Bradking ( suka), Sh. Ch. B. Molly Mo (zwycięzca Crufta);Sh.Ch.B.Music Maker of Kingstream. W ostatnich latach zasłynął swoimi osiągnięciami Sh.Ch.Bradking Hugo. Wygrał Top Labrador Puppy w 1993 r., Top Labrador w 1994 i 95 r., 21 CCs. Z tego powodu znalazł się w pierwszej dziesiątce All Breeds w Wielkiej Brytanii. W 1995 i 1996 r. zdobył CC na Cruffcie.

CAMBREMER
Założycielami i właścicielami są Leslie i Joyce Brabban. Nazwa hodowli pochodzi od Cambremera- francuskiego konia wyścigowego. Cambrmer to również wieś we Francji. Pierwszym championem był żółty pies Glenarem Skyrocket , który skrzyżowany z Braunspath Simona of Cambremer dał Sh.Ch.Cambremer St. Clair. Od suki tej pochodzą również bracia Sh.Ch.Cambremer Countdown i Celebrity 3-krotny CCs w Szwecji/ ; Cambremer Mountclair ; Sh.Ch.Cambremer Madonna , Sh.Ch.Cambremer AllThat Jazz , Cambremer Copy Cat, Cambremer Bianca, Cambremer Clasical Jazz, Cambremer Striking Midnight Over Lawnwood. Cambremer był najlepszym kennelem w Wielkiej Brytanii w 1987/88/89/91/92. W 1989 r. na Crufcie Cambremer Madonna wygrala CC i BOB , a Sh.Ch. Cambremer Jazz Singer wygrał CC. W 1995 r. na Crufcie BOb dostała Cambremer Be Generous /córka Madonny/. Ostatnio tytuł Championa uzyskał Sh.Ch.Cambremer All That Jazz.

CARPENNY
Założony w 1970r. Słynne labradory to: Carpenny Veuve-Cliquot, Carpenny Camarque. Potomstwo Camarque okazało się wybitne. Pochodzą od niej: Sh.Ch.Receiver of Cranspire, Ch.Carpenny Chevalier, NZCh.Carpenny Chateau Canspire; Sh.Ch.Carpenny Bonhornie. Jedną z najpiękniejszych suk z tego kennelu była Sh.Ch.Audacity of Carpenny, wywieziona do Francji, gdzie odnosiła ogromne sukcesy. Jedną z ostatnich sław tego kennelu jest Sh.Ch.Covetood Elouise of Carpenny - śliczna, biszkoptowa suka.

CHARWAY
Właściciel Janice Pritchard - hodowca od 1965r. Nazwa pochodzi od nazwiska panieńskiego (Charlton) i domowego adresu (Northway). Początek hodowli dały czarne labradory z hodowli : Sandylands, Ballyduff i Timspring. Stąd pochodzi 5 UK Championów i wiele zagranicznych. W kolejności : Sh.Ch.Charway Nightcap, Ch.Charway Little Sian, Sh.Ch.Charway Blackthorn of Follytower (wł.Margot Wooley); Ch.Charway Ballywillwill, Ch.Charway Ballylinnet. Najsłynniejszy to Ch.Charway Ballywillwill. jego potomstwo to 8 UK Championów i innych za granicą oraz szereg wspaniałych suk hodowlanych. Suki: Roseacre Hollyberry of Charway, Charway Simona, Charway Sally Brown (czekoladowa) i Wetherlam Black Cherry of Charway. Labradory z tej hodowli odniosły ogromne sukcesy zagranicą w: USA, Kanadzie, Finlandii, Niemczech, Holandii i Południowej Afryce. Janice Pritchard interesuje się również psami użytkowymi, stąd psy z jej hodowli często biorą udział w polowaniach.

CROSSCROYDE
Założycielami tego kennelu są Anne i Richard Lavelle, mieszkający w Berkshire k/Windsoru. Hodowlę zapoczątkowała żółta suka Beaford Hope, zakupiona na urodziny p.Richarda Lavelle. Z miotu po niej pochodzą Sh.Ch.Crosscroyde Charlotte. Jej wnuczka C.Last Suspect pokryta Ch.Carpenny Cavalier dała w 1988 miot, z którego pochodzi (23xCC) Ch.Crosscroyde Cotton On Quick. Był to wyjątkowy, żółty pies-wielki \"showman\". Otrzymał następujące tytuły: BIS w Bournemouth Champion Show w 1990, CC na Crufcie 1992, BOB w 1993 i 94 Cruft, 2xZw.Grupy, 2xRes.Grupy i Zw. Championów na National Gundog Championship Show 1992. Jego potomstwo również odnosiło liczne sukcesy na wielu wystawach.

FOLLYTOWER
Założycielami tego Kennelu są Margot Woolley i jej mąż Brian. Mieszkają w dużym, starym z wieżą (tower, ang.). Brian Woolley zwykł mówić, że uczestnictwo w światowych pokazach jest szaleństwem (folly). Stąd nazwa hodowli Follytower. Pochodzi z niej czarny pies Ch.Follytower Merrybrook Black Stormer (Ch.Sandylands Tandy x Follytower Old Black Magic). Jego kariera była bardzo błyskotliwa: 15xCC, liczne Res.CC, 3x Zw.Grupy i 2xRes.Grupy. Na Crufcie 1973 uzyskał BOB, a w następnym CC. Przenosił geny trzech kolorów, a jego czekoladowe potomstwo było bardzo wybitne. Jak dotąd Margot była właścicielką (lub też wyhodowała) 10 Championów Anglii. Jednym z nich był piekny, czarny Sh.Ch.Follytower Augusta. Jednymi z ostatnich są Sh.Ch.F.Leonora (czarna) i Sh.Ch.F.Pandora at Rocheby (żółty)- zwycięzca Crufts 1994, oraz czarny F.Rosy Outlook (1xCC i 1xRes.CC). Margot Woolley zyskała sobie również wysokie uznanie jako Sędzia Miedzynarodowy, oceniając psy na Crufcie 1996r.

FOXRUSH
Hodowlę założyła w 1968 r. Judith Charlton z Thirsk w Yorkshire, kupując sukę Foxrush Sandylands Gaytime. Nazwa kennelu pochodzi od rodzimej posiadłości w Yorkshire. P.Charlton hodowała szczenięta, ale również je kupowała. Szczególnie duże sukcesy osiągnęły szczenięta od Mr iMrs Chapman (Croftspa). Należy wymienić tutaj Sh.Ch.Croftspa Charlotte of Foxrush i słynną Sh.Ch.Croftspa Hazelnut of Foxrush (45xCC i 15xCC), ur. w 1983r. Judith Charlton twierdziła, że jednym z najwspanialszych zwycięstw była nagroda CC, przyznana przez Gwen Broadley na Yellow Labrador Club Ch.Show w 1986r. Z ostatnich jej psów (suk) zasłużyły się: Ch.Adits Becky of Foxrush (import z Norwegii), suka Sh.Ch.Foxrush Peach Blossom (12xCC, 3x Res.Group), jej brat Swed.Ch.F.Pinoccio.

HEATHERBOURNE
Hodowlę tę założyła Heather Wiles Fone w 1967r kupując 2 suki po Ch.Sandylands Tendy. Od tego czasu Heather mieszka w Bourne- stąd nazwa kennelu. Pochodzi z niej 20 Championów (9 w Anglii i 11 za granicą). Pierwszą utytuowaną suką żółta, mocno zbudowana suka Sh.Ch.Heatherbourne Harefield Silver Penny (Zw.Grupy Psów Myśliwskich). Z miotu po Sandylands Charlie Boy pochodzi Sh.Ch.Heatherbourne Silver Czar, a po Ch.Sandylands Mark- Heatherbourne Moira (Res.CC).

Moira miała ogromny wpływ na program hodowlany. Pochodzą od niej 4 Championy: Sh.Ch.H.Statesman, Int.Ch.H.Forget-Me-Not (Kanada), Sh.Ch.H.Fisherman i Ch.H.Bandmaster (Norwegia). Fisherman odniósł wspaniałe zwycięstwa: 1xCC jako szczenię w wieku 10 mies; BOB na Crufcie 1983, 2x Zw.Grupy Psów Myśliwskich.

Sh.Ch.Copperhill Lyric of Heatherbourne była wspaniałą \"show girl\" i występowała w wielu Programach TV(2x Zw.Grupy Psów Myśliwskich). Od niej pochodzą H.Court Jester i Cinderella oraz Int.Ch.H.Brown Sugar.

Jednym z ostatnich sukcesów hodowlanych Heatherbourne jest H.Royal Velvet (Res.CC Ladies Kennel Association 1995 i Res.CC Cruft 1996).

Heather Wiles-Fone jest również cenionym sędzią w Wielkiej Brytanii i za granicą (Australia, USA, Afryka, Szwajcaria).

POOLSTEAD
Jest to kennel znany na całym świecie. Właścicielami są Bob i Didi Hepworth z Cheshire okolic Macclesfield. Odnieśli ogromny sukces hodując 27 Championów Anglii, do dziś 110 CC. Początek hodowli dała suka Braeduke Julia od Ann Wynyard. Nazwa kennelu pochodzi od lasu otaczającego ich dom.

Braeduke Julia of Poolstead była wspaniałą suką. Z 5 miotów od niej pochodzą 4 Championy Anglii i 1 Champion Amerykański. Zakupiona od Freda Wrigley suka Poolstead Kinley Willow oraz Julia of Poolstead, zapoczątkowały linie hodowlane, na których opiera się kennel. Nie sposób wymienić wszystkich wyhodowanych znakomitości. Jest wśród nich Sh.Ch.Poolstead Problem.

Podczas czterech kolejnych Crufts psy z tej hodowli zdobyły 3xCC. Były to: Ch.P.Powder Puff, Sh.Ch.P.President i Sh.Ch.P.Pinacle (po Julii of Poolstead), oraz Zw. Gundog Group- Sh.Ch.P.Prefential (syn Sh.Ch.Poolstead Problem). W 1991r. Sh.Ch.P.Pipe Dreamer- śliczna czarna suka zdobyła BOB na Crufcie, w tym samym roku The Best in Show na Wystawie Championów Klubu Labradora, oraz Najlepszej Suki Klubu Championów Labradorów w Szkocji.

Uważa się hodowla Poolstead poszczycić się może wspaniałymi osiągnięciami, bowiem labradory pochodzace z niej są wspaniałe i równe w typie, i można je porównać do ziaren groszku w strąku. Należy wymienić znaczące psy z tej hodowli: Zdobywcy tytułów w Anglii- Championy: P.Kinley Willow, P.powder Puff, P.Pinnacle; Sh.Championy: P.Porcelain, P.President, P.Popularity, P.Problem, P.Purday, P.Pictorial, Mansergh Sailors Beware, P.Postal Vote, P.Preface, P.Preferential, P.Past Master, P.Matchmaker, P.Pegg, P.Pearl Necklace, P.Pocket Picker, P.Pocket Money, P.Pipe Dreamer, P.Pipe Smoker, P.Publican, P.Pumpkin.

PRIORISE
Marilyn Prior otrzymała swoją pierwszą sukę w prezencie ślubnym w 1960r. Była to Huntergate Tosca of Priorise (wyhodowana przez p.A.Herring).

Z tej hodowli pochodzi śliczna, czarna suczka Priorise Morwenna. Pokryta Ch.Lawnwoods Midnight Folly, dałą Priorise Lucinda sprzedaną p.Ramsey. Szczenię od tej suki zakupione przez Marylin Prior nazwano Landacre Barbara Ella of Priorise. Od niej pochodzą dwa pierwsze Championy z tej hodowli. Jest to brat i siostra: Ch.Priorise So Vain (suka) i Aus.Ch.Priorise Super Vino (po Sandylands Special Vintage).

W tej samej miejscowości mieszkali p.Farrant, którzy swoją sukę Ardmargha Good Fortune pokryli Super Vino. Zrobili to na ostatnią chwilę, ponieważ po paru dniach Super Vino został sprzedany do Australii. Z tego miotu pochodzi Ch.Perfick Gent of Priorise ur. VI 1993. Dotychczas uzyskał 7xCC (5xBOB). Osiagnięcia te spowodowały, że umieszczono go na III miejscu wśród Najlepszych Labradorów 1995.

Marylin Prior osiagnęła również wielkie sukcesy w szkoleniu psów myśliwskich: P.Kimbolina (Ch.Kimbo of Ardmargha x D.tana of Ditchmere) i Priorise Bespoke. W ostatnich latach P.Swan Vesta i P.Seriously Vain otrzymały tytuły BIS.

ROCHEBY
Założycielami i właścicielami tej słynnej hodowli są Marion i David Hopkinson z Yorkshire. Poczatek dały suki z kennelu Kinley. Nazwa pochodzi od lokalnej nazwy Roche Abbey (Opactwo Roche). Niewątpliwy sukces osiągnięty został dzięki wspaniałym sukom: R.Spring Song (3xRes.CC), Sweet Talk of Rocheby i R.Fairy Tale. Rocheby zaznaczył swoją markę na światowych wystawach, gdyż z tej hodowli pochodzi 5 Championóów Anglii i wiele zagranicznych. Pierwszą utytuowaną była Sh.Ch.Rocheby Acorn nastepnie Sh.Ch.R.Royal Oak, Sh.Ch.R.Popcorn, Sh.Ch.R.Country Maid (właścicielami są Mr i Mrs L.Hepworth), oraz Sh.Ch.R.Polkadot.

Sh.Ch.Rocheby Acorn dała wspaniałe potomstwo (po Poolstead Pretentions at Rocheby, zakupiontm od Boba I Didi Hepworth w 1986 r.). Są to Sh.Ch.Rocheby Popcorn (15xCC i BOB, Crufts 1992), Sh.Ch.R.Royal Oak, R.Cornflake (3xCC, Szwecja) i Amerykański Ch.R.Rippling Corn. Powtórne krycie dało R.Whisky Mac (1xCC, Res.CC, Crufts 1995), Sh.Ch.R.Polkadot i R.Prim'N Proper. To jeszcze nie wszystko. Acorn została mianowana Najlepszą Suką Hodowlaną w 1995. Crufts 1996 okazał się również wspaniały dla p.Hopkinson, kiedy to Sh.Ch.Rocheby Polkadot został uznany za BOB i Res. Gundog Group.

Poolstead Pretentions at Rocheby otrzymał tytuł Najlepszego Reproduktora w 1990-95r. Jego krew płynie również u Sh.Ch.Follytower Pandora at Rocheby, Foxrush Pedlar (Res.CC Crufts 1993). Jego słynny syn Sh.Ch.R.Royal Oak dał potomstwo-zwycięzców na World Show 1995.

SANDYLANDS
Najsłynniejszym kennelem, synonimem najlepszych labradorów jest kennel SANDYLANDS, Założony przez Gwen Broadley w 1920 r. Hodowlę rozpoczęła od czarnej suki Juno of Sandylands. Zabawna historia wiąże się z nazwą kennelu. Podczas spaceru z suczką , ktoś ją zaczepił i podziwiając czworonoga zapytał o nazwę hodowli. Pani Broadley rozejrzała się dookoła i zobaczyła napis Sandylands Promenade. Odpowiedziała Sandylands. Można zaryzykować stwierdzenie ,że w większości znaczących hodowli płynie krew Sandylandsów. Gwen Broadley wyhodowała 77 championów . Większość tych tytułów należy do labradorów, ale parę z nich uzyskały: angielski springer spaniel, cocer spaniel, poitery, float coat retriever.

Najznakomitsze z historii Sandylandsów to: Ch. Sandylands Tandy , Ch. Sandylands Mark , Ch. Sandylands Tweed of Blaircount. W ostatnich latach zasłynnęły: Sh.Ch.Sandylands Royal Escort, Ch.Sandylands My Guy and Sh.Ch.Sandylands Gentry. Ten ostatni zdobył tytuł championa na Labrador Club Show VI.1995 r.

SIMANDEM
Właścicielami tej hodowli są Tom i Margaret Grant z Leicestershire. Tom hodował labradory we wszystkich 3-ch kolorach ponad 20 lat, aż w końcu w 1984r. Zdecydował się na hodowlę czekoladowych. Zakupiłł czekoladowego psa Simandem Ocean Swell od p.Peggy Stevens z Devon. Jednocześnie p.Stevens zaproponowała mu przejęcie przydomka hodowlanego, ponieważ likwidowała swoja hodowlę labradorów. Simandem pochodzi od imion psów Simon (Charway Blackthor of Follytower) i Dem (Balrion miss Demeanor).

Duży wpływ na hodowlę miał Ch.Simandem Kings Neptune ur.28.06.1988r. Był on niewątpliwie gwiazdą w hodowli- czarny pies o typowej budowie wygrywający7xCC w wieku 7,5 roku. Jego kariera rozpoczęłą się w 1990r. W którym to otrzymał BOB na Crufcie, w Klasie Juniorów i został Najlepszym Psem w tym samym roku. Do dzis otrzymał 29xCC.

Zasłynął wspaniałym potomstwem: 5xUK Sh.Ch., 3xAmerykański Sh.Ch, został BOB na Crufcie w 1995r. W 1994r. Został uznany za Najlepszego Reproduktora.

Należy również wymienić inne znakomitości pochodzące z tej hodowli: Sh.ChBetarn Princess Malinka at Simandem, Simandem Sultan (czekolad.2xCC), Simandem Deutante of Ballyhenry (czekolad.Res.CC), Włoski Ch.Simandem King Solomon (brat Neptuna) i Duński Ch.Simandem Woodchuck.

STAJANTOR
Vic i Janet Cole rozpoczęli swoją hodowlę od zakupu w 1962 żółtej suki od Mrs Townsend. Jednym z początkowych sukcesów było zdobycie przez Stajantor Matchmaker na Crufcie w 1972 Res.CC. W 1980 na Crufcie Sh.Ch.Stajantors Honest John uzyskał BOB i był w szóstce najlepszych w Gundog Group. Dwa lata później uzyskał Res.CC na Crufcie.

Sh.Ch.Stajantor Dam Buster został Championem w 1984, a w 1987 Sh.Ch.Astrelettia Next Edition of Stajantor uzyskała również ten tytuł. W 1992 do p.Cole przybyła 2 letnia suka Ch.Ballyduff Damw of Bannerbridge. Uzyskała ona 5xCC, 5xRes.CC i była 5xBIS na Labrador Club Open Show oraz BIS All Breeds Open Show.

Stajantors Dozer i Stajantors Alice (brat i siostra z jednego miotu), ur 1992, wykazali się wielkimi osiągnięciami. W 1995 oboje uzyskali CC na Championshp Show w Walii. Obecnie Dozer ma 1xCC i 2xResCC, a Alice 1xCC.

Janet i Vic Cole są cenionymi sędziami w Anglii i za granicą.

Nie sposób wymienić i opisać wszystkich znanych hodowli angielskich. Należy jednak wymienić: Trenow (Maureen i Tony Floyd), Warringah (Carole i David Coode), Blondella (Mr i Mrs K.Burton), Kupros (Mr i Mrs Peter Hart), Lawnwoods (Marjorie Satterthwaite), Cornlands (Peggy Rae), Balrion (Mr i Mrs J.Crook), Lejie (Mr i Mrs Timms), Carromer (Mr i Mrs Reynolds), Blaircourt (Mrs Margie Cairns), Kimvalley (Mr i Mrs Don Beckett), Rossbank (Mr i Mrs John Steven), Newinn (Michael i Rosemary Hewitt), Colinwood (Peter i Phyllis Woolf)..


Czy kupisz kalendarz Fundacji na 2015 rok
tak
nie
Kalendarz Fundacji Labrador na 2016 rok.
©2001-2013 Labrador.pl | Redakcja | Napisz do nas
powered by stepCMS | hosted by Beyond.pl | created by GoldenSubmarine

Wszelkie publikacje oraz materiał fotograficzny zamieszczony na stronach portalu jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie i rozpowszechnianie bez zgody autorów jest zabronione.

Strona Archiwalna

[zamknij komunikat]